fbpx

Elvarázsolt utakon…

A macskaköves, esőben nagyon csúszós, szűk utcácskán egyszerre megáll az idő: a járókelők elcsendesednek, a síró karon ülők tágra nyílt szemmel merednek az égre, a kezemben a négy póráz egyszerre meglazul. A falka megtorpan, a négy border collie lelassul. Este fél 10 van. A müezzin kimondottan hangosan énekel valahol a Neretva partján, miközben a katolikus kereszt pimaszul fénylik a város egén. Még az amolyan nem vallásgyakorló egyszerű kutyás ember is mint magam, elérzékenyül. Nem véletlen, az egyik kedvenc városomban járok Európában.

Valahogy, amikor kutyákkal választ az ember úticélt, nem Bosznia-Hercegovina jut eszébe először. Pedig „a balkán szíve” nem csak sokat fejlődött az elmúlt néhány évben, egyszerre lett nagyon is kutyakedvelő.

Ketten nők, négy border collieval vettük nyakunkba Boszniát. Azért, mert a Neretva völgyénél nincsen szebb hely – így az út is csodálatos, azért, mert a bosnyákok kifejezetten kedvesek és azért is, mert ezt az országot látni és megélni kell.

Mostar, kutyával? IGEN!

Amikor azt írtam, hogy kedvelik a kutyákat, tényleg komolyan gondoltam: nem csak az abszolút fejlett és széles kínálatú kutyás áruházakra gondolok (pl ez: Pet City), vagy arra, hogy itt aztán senki nem szól azért, ha a kutyád boldogan nyargalászik a turistautakon. Hanem arra is, hogy nem volt olyan árus a mostari bazársoron, aki a kutyákat meglátva ne mosolyodott volna el legalább egy kicsit.

A kóbor-kutya helyzet Mostarban és környékén nem mondható kirívónak, ráadásul a várostól pusztán néhány perces autóútra a túrázóknak is akad lehetőség.

A szállások jó része kutyabarát, és a négy nem kicsi, pláne hosszú szőrű kutya hallatán sem tántorodott el a foglalásomtól egyetlen tulajdonos sem. Sőt, utolsó alkalommal sikerült egy faházat bérelnünk egy hegyoldalban (EZT: https://www.booking.com/Share-pcQGQZ), ami egyszerűen fantasztikus volt! Mondanom sem kell, a falka MINDEN tagja kapott egy kis meglepetést és a tökéletesen angolul beszélő tulajdonos elmesélte, hogy ő maga is nagy kutyás. (Nagytestű kutyával utazók számára a felső szintre való meredek feljáró miatt azonban nem javaslom.)

A városban mindenhol érdemes pórázt használni és szezonban (nyáron) lehet tömegre számítani. Tavasszal és ősszel azonban nincsenek sokan. Az öreg híd lábánál a kutyával a kristálytiszta és különleges színű Neretva folyó partján frissülhettek fel. Itt zavartalanul úsztathatsz is és ha szerencséd van, még azt is láthatod, ahogyan valaki a mélybe veti magát a hídról (éljenek a furcsa bosnyák hagyományok).

Ha a városon kívül sétálnál egyet, ajánlom, nézd meg a Millenium keresztet, ahol négylábú társad is szaladhat egy rövidet. A kereszt egyébként Mostarból is jól látható, pontosan pedig itt találod: 8RH4+RR2, R424, Mostar 88000.

Túrázási lehetőség is jócskán adódik a környéken, mi eddig egy rövid kirándulást tettünk a környező erdőkben, pontosan itt barangoltunk (ám korábban visszafordultunk az eső miatt): https://www.alltrails.com/trail/bosnia-herzegovina/herzegovina-neretva/hajducka-vrata

TITER vagy nem TITER – ez itt a kérdés

Mivel sok téves információ kering a neten, így érdemes leszögezni: Boszniába sem és onnan visszafelé sem szükséges a kutyák számára TITER (FAVN) teszt. Mindösszesen állatútlevelet, microchipet és érvényes veszettség elleni oltást írnak elő (neked pedig csak egy érvényes személyi igazolványra lesz szükséged).

Érdemes a szokásos kullancs- és szívférgesség elleni szereken túl a lepkeszúnyog ellen is védekezni, mely a mediterrán térségekben előfordulhat – így Boszniában is. Ennek érdekében mindenképpen egyeztess állatorvosoddal (általában nyakörvet vagy spot-ont javasolt).

Néhány részlet, amire jó, ha figyelsz  

Mondanom sem kell, ha Mostarba készülsz, akkor 8-9 órás autóútra fogod adni a fejed, melynek nagy részét nem autópályán fogod megtenni. Válassz minőségi, töréstesztelt MIMsafe autós boxot kedvenced számára – így az utat kellő biztonságban teszi meg.

Állj meg legalább 3 óránként: nem csak neked kell felfrissülnöd, hanem kutyádra is ráfér egy kis egészségügyi szünet. (TIPP: A határ utáni nagyjából első benzinkúton szoktunk tankolni itt (44.974564, 18.286959) – kártyát elfogadnak és ezt a burekes megállóhelyet (43.654603, 17.957835) is mindig beiktatjuk – itt viszont készpénzzel tudsz fizetni majd – EUR és KM).

Nem lesz interneted út közben – a legtöbb szállás és benzinkút ugyan kínál free wifi-t, én ezzel éltem túl, de ha nem szeretnél vaskos számlára számítani hó elején, kapcsold ki a roamingot a telefonon – ne feledd, nem az EU-ban vagy. Tölts le offline térképet és készülj fel ennek szellemében az útra.

Amikor hazafelé indulsz, válaszd a SAMAC határátkelőt (Slavonski Šamac) – ugyanis kutyussal csak itt fognak hazaengedni, az autópályán minket kettőből két alkalommal fordított vissza a horvát oldal – kérdésemre azt az információt kaptam, hogy ez az átkelő „nincs felkészülve állatok fogadására”. Bosznia felé azonban nem problémáztak sosem.

Leave a Reply